Bizonyára többen felfigyeltetek  arra, hogy  a  mai borús, esős délelőtt után egy színpompás, égbe vesző szivárvány jelent meg az iskolánk fölött.

A szivárvány olyan optikai jelenség, melyet az eső- vagy páracseppek okoznak, mikor a fény prizmaszerűen megtörik rajtuk, és spektrumára bomlik. A szivárvány akkor alakul ki, ha a levegőben lévő vízcseppeket a napfény alacsony szögből éri.

Akkor a leglátványosabb a jelenség, ha az égbolt felét még felhők borítják, a szemlélő pedig a napnak háttal áll. Így a kialakuló szivárvány élesen elválik a mögötte lévő sötétebb háttértől.

A szivárvány színeit a fehér fény szétszóródása okozza, amint az áthalad az esőcseppeken.

Néha egy halványabb és vastagabb másodlagos szivárvány is látható. A kettős szivárványokat az okozza, hogy a fény egy része a csepp elejéről is visszatükröződik, és 50-53°-ban távozik. A második tükröződés eredményeként, a másodlagos szivárvány színei fordítottak, a kék van kívül és a vörös belül. A megvilágítatlan sávot a két szivárvány között felfedezőjéről, az ókori Aphrodisias Alexanderről Alexander-féle sötét sávnak hívják.

 

Forrás:http://www.erdekesvilag.hu/gyonyoru-kettos-szivarvanyok/

Érdemes megnéznetek a további a szeövegforrásban található képeket!

 

A szerkesztőség